Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry

 

Skóra uporczywie swędzi, jest podrażniona, cienka i sucha, do tego pojawiają się czerwone krostki – to mogą być objawy atopowego zapalenia skóry! Choć w większości przypadków choroby tej nie da się całkowicie wyleczyć, można jednak z nią żyć. Należy jednak przestrzegać kilku zasad.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) bywa uznawane za chorobę cywilizacyjną. Niektórzy twierdzą, iż winna jest nadmierna higiena i sterylność, w jakiej obecnie wychowuje się dzieci. Naukowcy nie są jednak zgodni w tej kwestii. Winę za występowanie tej dolegliwości przypisują przede wszystkim genom. U chorych występuje bowiem ten sam gen. Dziedziczna skłonność do atopii to także skłonność do astmy i kataru siennego. Jednakże istnieje też kilka czynników, które mają wpływ na pojawienie się atopowego zapalenia skóry.

Atopowe zapalenie skóry u najmłodszych

Chorobę najczęściej rozpoznaje się u noworodków lub dzieci pomiędzy 6. a 7. rokiem życia. Do jej wystąpienia przyczynia się m.in. wysoka masa urodzeniowa oraz karmienie krowim mlekiem przed ukończeniem 1-go roku życia. Atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zakaźną. Nie ma więc konieczności izolowania dziecka czy dorosłego od innych domowników, przestrzegania nadzwyczajnych zasad higieny czy wydzielania osobnych naczyń dla chorej osoby. Chorzy na AZS mogą żyć normalnie. Muszą jednak rozpocząć leczenie i przestrzegać kilku zasad.

Jak rozpoznać i leczyć AZS

Pierwszym objawem atopowego zapalenia skóry jest uciążliwe swędzenie. Skóra robi się sucha i cienka, a przy łokciach i pod kolanami pojawiają się czerwone grudki. Z czasem zamieniają się one w ropne krostki, a czerwone plamy na ciele swoim wyglądem przypominają liszaj. Charakterystyczne dla AZS są czerwone, błyszczące policzki. Objawy te, nazywane erytmiodermią, wymagają jak najszybszego leczenia. Rozdrapana, podrażniona skóra daje o sobie znać w bardzo uciążliwy sposób, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.

Atopowe zapalenie skóry bardzo rzadko daje się całkowicie wyleczyć. Niewielkie szanse na to mają osoby, u których chorobę rozpoznano na bardzo wczesny etapie rozwoju. Leczenie polega na stosowaniu maści-kremów. Obecnie odchodzi się od stosowania maści sterydowych na rzecz leków przeciwzapalnych, immunosupresyjnych i antyalergicznych. Nie niszczą one tak skóry jak maści sterydowe.

Jak żyć z AZS

Przestrzeganie kilku ważnych zasad przynosi ulgę chorym na atopowe zapalenie skóry. Przede wszystkim podrażniona skóra wymaga regularnego natłuszczania. Świetnie sprawdza się naturalna oliwka, ale można też stosować zwykłe kremy tłuste i półtłuste. Ważne, by wszystkie używane kosmetyki były hipoalergiczne i nie zawierały konserwantów.

Zamiast kąpieli lepiej brać prysznic, ponieważ długotrwały kontakt z chlorowaną wodą wysusza skórę. Chorym na AZS wielką ulgę przynosi kąpiel w wodzie morskiej – oczywiście większość z nas nie może sobie na to pozwolić na co dzień, warto jednak stosować do kąpieli np. sól z Morza Martwego. Wybierajmy też z głową produkt, w którym pierzemy ubrania – zamiast zwykłych proszków używajmy płatków mydlanych lub płynów dla alergików. Takie codzienne środki zapobiegawcze w połączeniu z odpowiednim leczeniem pozwalają choremu żyć z AZS bez uciążliwych dolegliwości.