Categories
Giełdy kryptowalut

Giełda kryptowalut Binance – recenzja na 2023 i opinie o Binance

Jak wygląda handel i jakie wymagania musi spełnić użytkownik? Ile wynoszą prowizje i opłaty? Giełda Binance – zalety i wady.

Binance to giełda kryptowalutowa o zasięgu globalnym, która oferuje swoim użytkownikom największą liczbę par aktywów cyfrowych. Platforma ta funkcjonuje niemal na całym świecie, w tym również w Polsce. Za pośrednictwem Binance można łatwo realizować operacje związane z handlem kryptowalutami, włącznie z ich zakupem oraz sprzedażą. Giełda obsługuje zarówno duże oraz popularne aktywa, jak i te mniejsze oraz mniej znane. Obecnie charakteryzuje się również największym na świecie wolumenem transakcji, a każdego dnia przez zasoby platformy przechodzą dziesiątki miliardów dolarów. Przyjrzymy się zatem Binance – recenzja ta pozwoli lepiej zrozumieć zasady działania giełdy, a także przybliży jej zalety i wady.

Co to jest platforma Binance i czym jest Binance Coin (BNB)?

Giełda kryptowalut Binance Holdings Ltd. pod oficjalną marką Binance powstała w 2017 roku, a jej założycielem jest programista Changpeng Zhao. Firma początkowo posiadała siedzibę główną w Shanghaju, a następnie została przeniesiona do Hongkongu. Na krótko przed wprowadzeniem rządowych przepisów związanych z handlem kryptowalutami w Chinach, marka Binance finalnie osadziła się na Malcie i do dziś korzysta z bardzo przystępnego systemu podatkowego. W 2017 roku marka wprowadziła też na rynek autorską kryptowalutę Binance Coin (BNB) oraz stablecoin BUSB, który w proporcjach 1:1 opiera się na dolarze amerykańskim.

Binance zapewnia użytkownikom bezpośredni dostęp do podstawowych, pośrednich i zaawansowanych narzędzi handlowych różnego typu. Poza prowadzeniem operacji związanych z kupnem i sprzedażą kryptowalut, traderzy mogą również przyglądać się aktualnym zmianom rynkowym i przeprowadzać rozmaite analizy na poszczególnych instrumentach. System korzysta z usług Tradingview do zaawansowanej analizy technicznej.

Istotne funkcje spełnia też sama kryptowaluta natywna giełdy, czyli token Binance Coin. BNB służy przede wszystkim do obniżania prowizji, ale funkcjonuje też w formie aktywa handlowego. Z kontem użytkownika powiązane jest również konto oszczędnościowe, za pośrednictwem którego można pasywnie zarabiać na posiadanych monetach. W przypadku zamrożenia kapitału na pewien czas, wysokość rocznej stopy przychodu wzrasta. Do konta możliwe jest też zamówienie debetowej karty Binance, aby za jej pośrednictwem płacić za codzienne zakupy przy użyciu kryptowalut.

Do czego służy portfel i aplikacja mobilna Binance?

Binance pozwala na wykonywanie różnych operacji biznesowych. Podstawowym rodzajem zlecenia jest zamówienie typu Market, w którym wystarczy podać wymaganą kwotę transakcji. Po jej zatwierdzeniu, użytkownik otrzymuje następnie zestawienie z najbardziej odpowiednią kontrofertą. W nieco inny sposób na Binance działa zamówienie Limit, którego złożenie wymaga wybrania odpowiedniej kwoty oraz kursu zakupu lub sprzedaży. Przy takiej operacji czas oczekiwania będzie zwykle dłuższy, niż w przypadku składania zamówień typu Market.

Konto na Binance umożliwia również realizację zleceń typu Stop-Limit, przeznaczonych do zakupu lub sprzedaży kryptowaluty po osiągnięciu przez nią kursu w konkretnej kwocie. Użytkownik musi w takim przypadku wybrać właściwy kurs zlecenia Stop-Price, przy którym zamówienie zostanie aktywizowane.  Z giełdą powiązana jest też aplikacja mobilna Binance, która umożliwia korzystanie z praktycznie wszystkich funkcji.

Zintegrowany portfel Binance zapewnia szybki wgląd w saldo posiadanych coinów. Za jego pośrednictwem da się sprawdzić adresy wpłat i wypłat, a także przenosić posiadane kryptowaluty oraz wygodnie nimi zarządzać. Jeżeli użytkownik nie chce trzymać swoich środków bezpośrednio na giełdzie, może pobrać udostępniany przez Binance portfel Trust Wallet. Poza funkcją przechowywania środków, narzędzie to umożliwia również ich zakup i stackowanie. Portfel zapewnia ponadto dostęp do aplikacji zdecentralizowanych.

Dostęp do jakich kryptowalut zapewnia konto na giełdzie Binance?

Binance wyróżnia się bardzo wysoką liczbą obsługiwanych kryptowalut. W przypadku omawianej giełdy jest ich ponad 400, co stanowi jeden z najlepszych wyników wśród tego typu platform. Do tej pory z usług Binance skorzystało ponad 10 milionów użytkowników, co w dużym stopniu wynika z nieustannej rozbudowy oferty o nowe coiny. Z systemu na bieżąco są też usuwane projekty, dla których transakcje charakteryzują się zbyt niską płynnością. Na platformie funkcjonują obecnie duże kryptowaluty w rodzaju Bitcoina czy Ehtereum, jednak obsługuje ona również małe coiny i tokeny.

Większość rynków dostępnych na giełdzie Binance to pary krypto-krypto. W takim przypadku handel dotyczy jednej waluty cyfrowej, która jest wystawiana przeciwko innej. Największe pary kryptowalutowe dostępne na platformie charakteryzują się wolumenem transakcji przekraczającym nawet kilkadziesiąt miliardów dolarów dziennie.

Na Binance możliwy jest handel nie tylko kryptowalutami, a także kontraktami, opcjami i innymi instrumentami powiązanymi z rynkiem. Tak duża różnorodność i elastyczność to istotne zalety Binance. Giełda obsługuje ponadto wiele tradycyjnych walut fiat, co pozwala na wykorzystanie ich do zakupu cyfrowych aktywów.

Do ważnych produktów finansowych dostępnych w ofercie Binance należą instrumenty pochodne, z których korzystają przede wszystkim doświadczeni traderzy. Ze względu na dużą dźwignię finansową, z handlowaniem nimi wiążą się potencjalnie duże zyski oraz jednocześnie zwiększone ryzyko straty. Do takich instrumentów pochodnych należą kontrakty Binance futures, które umożliwiają handel z ustalonym lewarem.

Celem refundowania giełdy, marka opracowała autorską kryptowalutę BNB na bazie sieci Ethereum RRC20. Projekt ten odniósł spory sukces, ponieważ użytkownicy realizujący transakcje za pośrednictwem BNB płacą niższe prowizje i dzięki temu popyt na tego coina nieustannie wzrasta.  W Binance dostępne są też inne udogodnienia dla inwestorów, które pomagają w zwiększaniu gromadzonego kapitału.

Decyzja o rozpoczęciu handlu za pośrednictwem Binance bardzo często wynika właśnie z dostępności tak wielu różnych kryptowalut. Obecnie wiele giełd oferuje najwyżej kilkadziesiąt, podczas gdy omawiana firma obsługuje ich setki.

Jak założyć konto Binance i jak handlować?

Proces zakładania konta w Binance jest bardzo intuicyjny i prosty, co w dużej mierze wynika z dostępności platformy w języku polskim. Na stronie głównej giełdy wystarczy znaleźć odnośnik prowadzący do rejestracji. Aby założyć konto na Binance, należy podać w formularzu adres poczty elektronicznej i ustawić hasło do logowania. Po potwierdzeniu założonego konta linkiem przesłanym w wiadomości e-mail, można je zweryfikować poprzez przesłanie odpowiednich dokumentów i w ten sposób skorzystać z dodatkowych udogodnień.

Sam handel na platformie Binance można przeprowadzić na kilka sposobów. W przypadku posiadania kryptowalut zakupionych na innej giełdzie, wystarczy przejść do indywidualnego portfela i dokonać wpłaty. Użytkownik zostaje wówczas przekierowany na stronę, która wyświetla prywatny adres do wpłaty. Środki przelane w ten sposób umożliwiają szybkie rozpoczęcie handlu na innych kryptowalutach i są dostępne po uzyskaniu potwierdzeń z sieci, co zależnie od rodzaju wpłacanej waluty cyfrowej trwa z reguły od kilku do kilkudziesięciu minut. Wpłaty w Binance są zawsze darmowe.

Konto na giełdzie można zasilić również środkami w PLN, korzystając przy tym z karty kredytowej lub debetowej. Aby opcja ta była dostępna, należy dysponować w pełni zweryfikowanym profilem. Aby kupować na Binance za pomocą karty, należy przejść do odpowiedniej zakładki. Warto jednak pamiętać, że opcja ta jest dodatkowo płatna. Binance jest w pełni transparentne pod tym względem, ponieważ kwotę prowizji można sprawdzić bezpośrednio w podsumowaniu zamówienia.

W Binance konto da się zasilić innymi walutami tradycyjnymi, takimi jak np. EUR. W tym przypadku należy wykonać przelew SEPA, wybierając odpowiednią zakładkę w portfelu. Opcja ta również wymaga weryfikacji, a od wpłaty pobierana jest prowizja. Binance obsługuje ponadto alternatywne systemy płatności czy wirtualne portmonetki, które w większości przypadków są zwolnione z opłat. Binance korzysta z takich systemów, jak chociażby Payeer, Etana czy Advcash.

Jakie koszty, opłaty i prowizje ponosi użytkownik za wpłaty, wypłaty i handel w Binance?

Koszt prowizji dla zleceń typu Maker i Taker wynosi tylko 0,1%, co można dodatkowo obniżyć do 0,075% w przypadku opłaty przy wykorzystaniu tokena BNB. Standardowa opłata od transakcji jest ponoszona przez użytkowników za każdym razem, gdy otwierają lub zamykają pozycję.

W przypadku przeprowadzania w ciągu miesiąca operacji z wolumenem powyżej 50 BTC, wysokość prowizji zmniejsza się do 0,9% i spada proporcjonalnie dalej ze wzrostem wolumenu. Opłaty na Binance mogą być obniżone maksymalnie do 0,4% przy wolumenie transakcji wyższym, niż 150 tys. BTC miesięcznie.

Prowizja za kupno kryptowaluty kartą kredytową lub debetową sięga 1,8% całkowitej wartości transakcji, natomiast koszt wpłaty EUR systemem SEPA to €0.5. Posiadacze Binance Coin mogą ponadto liczyć na zniżkę w wysokości 10% na kontrakty futures oraz 25% na prowizję transakcyjną.

Binance jest jedną z giełd zapewniających darmowe w każdym przypadku wpłaty kryptowalutowe. Prowizja od wypłat kryptowalutowych jest natomiast pobierana na rzecz górników, którzy przetwarzają transakcje. Jej wysokość pozostaje różna dla poszczególnych walut cyfrowych, a pełna lista kosztów znajduje się na stronie internetowej Binance.

Opłaty transakcyjne w Binance są w ogólnym rozrachunku bardzo niewielkie. Giełda obsługuje miliony klientów w świecie kryptowalut, dzięki czemu może sobie pozwolić na względnie niskie prowizje. Użytkownicy nie ponoszą żadnych kosztów za założenie, prowadzenie i zasilenie konta, a wydatek związany z dokonaniem transakcji jest minimalny.

Czy konto na Binance wymaga weryfikacji?

Binance nie wymaga obowiązkowej weryfikacji, jednak wiążą się z tym istotne korzyści. Na podstawowym poziomie giełda umożliwia realizację wypłat środków do maksymalnie 2 BTC. Drugi poziom weryfikacji charakteryzuje się limitem do 100 BTC, natomiast na trzecim limity wypłat są jeszcze wyższe.

Podstawowa weryfikacja konta Binance odbywa się podczas rejestracji, która wystarczy do korzystania z najważniejszych usług wymiany kryptowalut oraz obsługi portfela. Aby dokonać weryfikacji na poziomie drugim, należy przesłać skan dokumentu tożsamości – np. dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy. Niezbędny będzie również dokument potwierdzający adres zamieszkania, czyli np. rachunek za prąd. Trzeci poziom weryfikacji w Binance wymaga bezpośredniego kontaktu z działem obsługi klienta giełdy, celem wynegocjowania indywidualnych warunków.

Binance wymaga weryfikacji na wyższych poziomach. U wielu osób budzi to mieszane uczucia, ze względu na konieczność przesłania skanów dokumentów. Proces ten przebiega w pełni zgodnie z polityką AML (Anti-Money Laundring) oraz KYC (Know Your Coustomer), co jest bardzo istotne dla zapobiegania procederowi prania pieniędzy. Inwestorzy niepoddani weryfikacji wciąż mogą przeprowadzać transakcje, jednak z ograniczeniem nałożonym na ich wielkość. Aby zatem realizować operacje przewyższające aktualny limit, w przypadku Binance trzeba zrezygnować z anonimowości.

Czy giełda Binance jest bezpieczna i jakie są opinie na jej temat?

Binance jest giełdą działającą na rynku kryptowalut już od kilku lat, a poziom jej zabezpieczeń jest bardzo wysoki. Strona korzysta z systemu uwierzytelniania dwuskładnikowego, dzięki czemu poza indywidualną nazwą użytkownika i hasła zapewnia dodatkową warstwę ochrony. Rozwiązanie to bazuje na usłudze Google Authenticator. W ten sposób można zabezpieczyć konto na giełdzie Binance przed hakerami, ponieważ nawet w przypadku przechwycenia hasła nie uda się im zalogować na konto. Weryfikacja dwuskładnikowa jest również możliwa za pośrednictwem tradycyjnych wiadomości SMS z kodami autoryzacyjnymi.

Binance zapewnia ponadto możliwość wdrożenia kodu antypishingowego, który jest powiązany z wszystkimi oficjalnymi e-mailami od giełdy. Taka forma ochrony zabezpiecza przed fałszywymi wiadomościami poczty elektronicznej, przesyłanymi przez oszustów celem przechwycenia danych osobowych. Giełda zarządza też funduszem ubezpieczeniowym, który w razie złamania zabezpieczeń giełdy ma pokrywać ewentualne straty inwestorów. Binance posiada ponadto zintegrowany system Bug Bounty, w ramach którego eksperci od zabezpieczeń komputerowych mogą otrzymywać wynagrodzenie za odkrycie błędów i luk w oprogramowaniu platformy.

Jedyny poważny incydent związany z atakiem hakerskim w okresie działalności Binance miał miejsce w maju 2019 roku, kiedy z zasobów platformy skradziono bitcoiny o równowartości około 32 milionów USD. Środków należących do użytkowników Binance nie udało się odzyskać, jednak firma podniosła wówczas jakość swoich zabezpieczeń i wypłaciła klientom pieniądze z swojego funduszu ubezpieczeniowego. Ponadto Binance przeszło zewnętrzny audyt bezpieczeństwa, dzięki czemu obecnie posiada certyfikat ISO / IEC 27001.[6] potwierdzający przestrzeganie odpowiednich norm.

Z obsługą klienta giełdy kryptowalutowej Binance można się skontaktować zarówno za pośrednictwem maila, jak i Facebooka, Twittera, Telegramu, Instagrama czy Reddita. Strona zapewnia specjalistyczną pomoc w przypadku nieprawidłowości związanych z kontem, a ponadto udostępnia liczne treści zawierające instrukcje postępowania przy najczęstszych problemach. Zespół z reguły szybko reaguje na kontakt.

Recenzja i opinie użytkowników giełdy – jakie zalety i wady posiada Binance?

O jakości każdej giełdy kryptowalut w dużym stopniu świadczy jej reputacja. Komentarze na temat firmy Binance są w większości pozytywne, co wynika z dostępności wielu instrumentów i par walutowych, prostoty obsługi czy obecności licznych zabezpieczeń. Zespół odpowiedzialny za prowadzenie giełdy posiada ponadto udokumentowane osiągnięcia w zakresie finansów i biznesu.

Binance to obecnie narzędzie odpowiednie zarówno dla profesjonalnych traderów, jak i osób początkujących. Pozytywne opinie użytkowników giełdy potwierdzają łatwy w użyciu interfejs, który jest jednocześnie wystarczająco zaawansowany dla doświadczonych ekspertów.

Giełda Binance jest przy tym bardzo nowocześnie zaprojektowaną platformą, która obsługuje do nawet 1,4 miliona transakcji na sekundę. W praktyce przekłada się to na brak opóźnień wykonywanych operacji, dzięki czemu niweluje ryzyko poniesienia kosztów spowodowanych przestojami. Giełda Binance posiada przy tym wersję w pełni zlokalizowaną, a tym samym jest dostępna po polsku oraz oferuje support w tym języku.

Binance słynie z bardzo atrakcyjnego programu partnerskiego. Użytkownicy mogą polecać platformę innym osobom i udostępniać im link referencyjny, z którego będą się mogli zarejestrować. W ten sposób da się uzyskać nawet do 80 proc. prowizji z transakcji przeprowadzanych przez zaproszonych.

Wyróżnić można niestety pewne wady Binance. Nie wszystkie waluty tradycyjne pozwalają na zakup kryptowalut. Nie sposób też pominąć innej wady giełdy. Operacje związane z wymianą kryptowalut za pomocą karty Binance VISA są natomiast określane jako obowiązek podatkowy, co wymaga udokumentowania i odprowadzenia podatku od transakcji.  W praktyce jednak nie przekreśla to ogólnej oceny giełdy Binance – zalety i wady z powodzeniem się równoważą.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy środki przechowywane na giełdzie krypto Binance są bezpieczne?

Binance wprowadziło wiele rozwiązań systemowych, aby kryptowaluty użytkowników były w pełni bezpieczne. Za ochronę środków klientów odpowiada przede wszystkim specjalny fundusz ubezpieczeniowy. Bezpieczeństwo pieniędzy zależy jednak w dużej mierze od samych inwestorów. Każdy trader powinien mieć świadomość, jak przelać na Binance środki bezpiecznie oraz przestrzegać podstawowych zasad ostrożności przy handlu kryptowalutami.

Czy Binance jest darmowe?

Binance nie pobiera od użytkowników żadnych opłat depozytowych. Kwota prowizji za wypłatę jest stała i pokrywa koszty transakcji, które wynikają z konieczności przeniesienia kryptowalut z konta. Stawki wypłat za pośrednictwem strony Binance determinuje przede wszystkim sieć blockchain, dlatego mogą one się z różnych powodów zmieniać bez wcześniejszego powiadomienia – np. w wyniku przeciążenia sieci.

Jak można kupować kryptowaluty w Binance?

Zakup kryptowalut jest niezbędny do rozpoczęcia handlu na platformie. Obecnie giełda Binance udostępnia różne formy inwestycji z poziomu strony głównej, w tym poprzez saldo główne, kartę kredytową czy kartę debetową. Możliwy jest również handel Binance P2P.

Czy po rejestracji konta Binance giełda umożliwia wpłaty w PLN?

Inwestorzy Binance za pomocą zintegrowanej z giełdą aplikacji ZEN mogą wpłacać złotówki, co odbywa się szybko i bez opłat w okresie aktywności. Giełda wprowadziła też do oferty pary walutowe z PLN. W Binance znajdziesz np. PLN/BTC, PLN/BUSD czy PLN/ETH.

Jakie są opinie o giełdzie Binance?

Opinie o Binance są bardzo pozytywne. Liczba kryptowalut obsługiwanych przez stronę jest wyjątkowo wysoka, a także na bieżąco się powiększa. Binance oferuje wysoki poziom zabezpieczeń kont i efektywne reakcje na wszelkie nieprawidłowości, a zarazem zapewnia dostęp do wielu funkcji. Dobre opinie na temat Binance dotyczą również niskich opłat związanych z wypłatami i handlem. Binance to pod wieloma względami najlepsza giełda krypo, która do dziś pozostaje również najpopularniejszym systemem tego typu i zdecydowanie jest godna polecenia.