Anorgazmia – choroba, która objawia się brakiem orgazmu

Stan, w którym kobieta pomimo akceptacji partnera i podniecenia seksualnego nie może osiągnąć orgazmu, może mieć swoje źródło w psychice. Jednak może być też uwarunkowany somatycznie, np. zmianami menopauzalnymi lub zaburzeniami tarczycy. Niezależnie od źródła, anorgazmię można pokonać – udane życie seksualne z pewnością jest czymś, o co warto zawalczyć.

Fakt, iż kobiety mają większą niż mężczyźni trudność z osiągnięciem orgazmu, dawno przestał być tematem tabu. Kobiety są dziś bardziej wyzwolone niż kilkadziesiąt lat temu, dzięki czemu mogą i chcą głośno mówić o swoich potrzebach i pracować nad tym, aby partner był w stanie je zaspokajać. Istnieje jednak stan, w którym brak orgazmu przybiera formę chorobliwą – seksuolodzy nazywają go anorgazmią. Choroba ta może mieć przyczynę zarówno somatyczną, jak i psychiczną.

Anorgazmia uwarunkowana somatycznie

Brak orgazmu pomimo podniecenia seksualnego i pełnej akceptacji partnera może mieć swoje źródło w zaburzeniach fizjologicznych. Wśród czynników somatycznych powodujących anorgazmię można wymienić np. zaburzenia hormonalne spowodowane dysfunkcją tarczycy, zaburzenia neurologiczne, np. uszkodzenia rdzenia kręgowego, wrodzone lub nabyte wady narządu rodnego, brak kurczliwości mięśnia Kegla czy zmiany spowodowane menopauzą.

Leczeniem tego typu schorzeń zajmują się odpowiedni specjaliści – przede wszystkim ginekolog i endokrynolog. Rozpoznanie somatycznej przyczyny anorgazmii nie zawsze jest łatwe. Jeszcze trudniej dotrzeć do źródła, które leży w psychice.

Anorgazmia uwarunkowana psychogennie

Najczęstszą przyczyną braku orgazmu są nieprawidłowości w relacji między partnerami. Niechęć do partnera, konflikty w związku, brak dogodnych warunków do udanego życia erotycznego, uczucia skierowane do osoby innej niż partner seksualny – to tylko niektóre z przyczyn kobiecej anorgazmii. Rzadziej brak satysfakcji seksualnej ma swoje źródło w traumatycznych przeżyciach z przeszłości, związanych przede wszystkim z doświadczoną przemocą na tle seksualnym, a także w różnego rodzaju lękach towarzyszących zbliżeniom.

Czasem problemy te udaje się rozwiązać dzięki szczerej rozmowie i budowaniu relacji w związku. Czasem konieczna jest pomoc specjalisty – w zależności od źródła zaburzeń, seksuologa lub psychologa.

Anorgazmia uwarunkowana obustronnie

Brak orgazmu pomimo podniecenia i satysfakcjonującej relacji z partnerem może mieć swoją przyczynę w zaburzeniach erekcji. Nawet jeśli zdarzają się one sporadycznie, stres i obawa przed ewentualnym niepowodzeniem mogą powodować napięcie, które utrudni, a wręcz uniemożliwi osiągnięcie orgazmu przez kobietę. W partnerze może to wywołać poczucie winy, które tylko pogłębi problem.

Zaburzenia erekcji to dolegliwość, którą ze wszystkich przywołanych najłatwiej wyleczyć. Najlepiej zrobić to pod okiem specjalisty – seksuologa lub internisty. Na problemy z potencją lekarze zwykle przepisują leki typu Kamagra. Działają one w sposób naturalny i nie uzależniają. Jednocześnie z leczeniem farmakologicznym należy wdrożyć środki w celu wyeliminowania źródła problemu. Mogą to być czynniki psychogenne, takie jak stres czy stany lękowe, a mogą to być również niektóre choroby, np. cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Kamagra pomaga odzyskać radość z seksu i uzyskać stan odprężenia. To podstawa w leczeniu anorgazmii wywołanej męską impotencją.